Figen Han hakkında

Figen Han hakkında 06 Ekim 2018

Figen Han Yeşilçam’ın adı dillerde, siması gönüllerde kalan unutulmaz sanatçılarından biri olan Figen Han, fantastik macera formatında çekilen ilk filmi Killing Canilere Karşı ile 1967 senesinde sinema ile tanışmıştır. Oynadığı Osman Efe, Dönüşü Olmayan Yol ve Sevgili Babam gibi bir kaç dokunaklı dram

Figen Han

Yeşilçam’ın adı dillerde, siması gönüllerde kalan unutulmaz sanatçılarından biri olan Figen Han, fantastik macera formatında çekilen ilk filmi Killing Canilere Karşı ile 1967 senesinde sinema ile tanışmıştır. Oynadığı Osman Efe, Dönüşü Olmayan Yol ve Sevgili Babam gibi bir kaç dokunaklı dram filminden sonra, 70’li yılların erotik film akımına katılıp, renkli filmlerde oynamaya başlamıştır. 1970’de oynadığı Vur Okşa ve Öp filmi ile, erotik film sektörüne adım atan Figen Han, sanat hayatını 73 film ile taçlandırmıştır. Genellikle erotik filmleri ile tanınsa da, Figen Han farklı özelliklere çok yönlü bir sanatçıydı.
Şu an 68 yaşında olan ve gerçek adı Nevval Karpuz olan sanatçı, daha çok erotik filmleri ile ses getirmeyi başarmıştır. 70’li yılların aranan erotik film sanatçısı olan Han, güzelliği ve vamp vücudu ile erkek izleyicilerin gözdesi olmuştur. Bir süre gazinolarda dansözlük yapan Figen Han, sanat dünyasının en renkli ve en güzel kadınlarından biri olarak tanınıyordu. Bir zamanlar kardeştik ve Feryat adlı filmlerde oynayan Figen Han, sanat yaşamına 1983 senesinde çevirdiği bu 2 film ile son vermiştir.
Sadece Yeşilçam erotik filmlerinin değil, aynı zamanda karakteristik rollerin de vazgeçilmez kadını olmayı başaran Figen Han,  sinema ile tanıştığında henüz 16 yaşındaydı. Sanat hayatı boyunca sadece sinema filmlerinde rol almadı. Camiada farklı işler de yaptı. Ama yaptığı her iş, mutlaka renkli dünya ile ilişkiliydi. 80’li yılların başında bir ara 45’lik plak yapan ve şansını sahnede deneyen Figen Han’ın “Haydi Bastır “ adlı 45’lik plağı da bulunmaktadır. Sahnede aradığını bulamayan sanatçı, zaten 1983 yılında oynadığı son iki sinema filmi ile sanat camiasını terk ederek inzivaya çekilmiştir.
En popüler filmleri arasında yer alan Kiling, Casus Kıran, Kara Şeytan ve Kamçılı Kadın filmlerinin yanı sıra, Cilalı İbo filmindeki performansıyla da unutulmayan sanatçılar listesinde yerini almıştır. Figen Han, şatafatlı hayatının ve başarılı sanat geçmişinin ardından İstanbul Şişli’de bir apartmanın bodrum katında, sahiplendiği sokak kedileri ile beraber sakin bir hayat sürmeyi tercih etmiştir.
  • Beğen
    0
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir
Captcha