Zerrin Egeliler filmleri

Zerrin Egeliler filmleri 09 Ekim 2018

Türk sinemasının ve özellikle Yeşilçam erotik filmlerinin efsane ismi olan Zerrin Egeliler, 76 yıllık yaşamına tam 66 sinema filmi sığdırmıştır. 1942 senesinde dünyaya gelen Egeliler, sanat yaşamına 1981 yılında çevirdiği son filmi “ Kim bilir “ adlı film ile son vermiştir. 1971 senesinde oynadığı ilk sinema filmi Çıldırtan Kadın

Zerrin Egeliler

Türk sinemasının ve özellikle Yeşilçam erotik filmlerinin efsane ismi olan Zerrin Egeliler, 76 yıllık yaşamına tam 66 sinema filmi sığdırmıştır. 1942 senesinde dünyaya gelen Egeliler, sanat yaşamına 1981 yılında çevirdiği son filmi “ Kim bilir “ adlı film ile son vermiştir. 1971 senesinde oynadığı ilk sinema filmi Çıldırtan Kadın ile zirveye ilk adımını atan sanatçının, özellikle 1978 – 1979 yılları arasında çevirdiği filmler, hala hafızalarda yer almaktadır.
70 yılların sonu ve 80’li yılların başlarında popüler olan Yeşilçam erotik film furyasının aranan ismi olan Zerrin Egeliler ’in bir diğer özelliği de, kırılması çok zor olan bir rekoru elinde bulundurmasıdır. 1 sene içinde 40’a yakın filmde oynayarak, bu alanda kendi ait rekoru kırmıştır. Ve şu ana kadar bu rekor dünya genelinde hala kırılamamıştır. Gazinocu Fahri Balcı ile evlenip çocuk sahibi olduktan sonra, sakin bir yaşam sürmeyi tercih edip, hem sanat camiasından hem de gözlerden uzaklaşmıştır.
50 sene önce çevirdiği filmlerin, günümüzde hala bahsedilir olması, O’nun ne kadar büyük ve etkileyici bir sanatçı olduğunun da göstergesidir. Erotik filmlerde başrol oynaması, sanat kalitesini asla düşürmedi. Çünkü eski Yeşilçam erotik filmlerinde bile sanatsal kalite, hiç eksiz olmazdı.
1978 yılında oynadığı Kanlı Hayat, Sonsuz Gece, Yaşam Kavgası, Cafer'in Çilesi ve 1979'da çevirdiği Şıllık, Günahkâr Kadın, Aşk Şarabı, Lekeli Kadın, Ağa düşen Kadın, Otobüs Neriman ve Kadın İsterse gibi filmleri dünden bugüne asla unutulmadı. Zerrin Egeliler, Yeşilçam filmlerine farklı bir boyut kazandırmıştı. Filmlerindeki yumuşak erotizm, dram ve gerçek hayattan kesitler ile harmanlanınca, ortaya muhteşem nüanslar taşıyan, dokunaklı filmler çıkıyordu.
Geçmiş yıllarda medyaya verdiği son röportajında, oynadığı filmler yüzünden seksten soğuduğunu ve aslında vücudunu hiç beğenmediğini itiraf etse de, hala milyonlarca erkeğin gönlünde taht kuran ve hayallerini süsleyen bir aşk kadını olarak hatırlanacaktır. Yeşilçam’ın unutulmaz kadını ve yılların sanatçısı Zerrin Egeliler, geçen fırtınalı bir yaşamın ardından eşinin vefatından sonra, Bursa’da sakin ve gözlerden uzak bir yaşam sürmektedir.
 
  • Beğen
    0
Vip Sayfası
  BENZER HABERLER
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir
Captcha